Blogg / Nyhetsarkiv
<< Tidigare 10 Nästa 10 >>
2008-06-29Ni vet hur det är...
Man läser en russintext i rasande fart, snärjd i dess förförande nät av precist men ändå lustfyllt formulerade visdomsord, och plötsligt har man skenat ner hela vägen till den fruktade Spoilern.
Nu har vi fixat till det där. Spoilern visas inte förrän du väljer att den ska göra det. På russin.nu tror vi på valfrihet!
Klicka på filmtiteln nedan om du vill se en osynlig spoiler för att lättare känna igen den i framtiden.
Relaterad film:
Rambo
2008-06-24, Anders Lindahl 
Ja, du ser rätt. Den gamla trogna startsidan har fått ny keps och nya skor! Alla de senaste recensionerna och artiklarna hittar ni som vanligt här till höger, men extra aktuella grejer har nu fått en ny och ombonad area att husera på.
Ett av huvudsyftena har varit att flytta bort vår högst sporadiska nyhetsbevakning ur vägen en smula, så att vi kan unna oss att skriva lite mer triviala inlägg av bloggig natur, utan att stjäla plats från aktuella filmer och artiklar.
Vi är lite smånöjda med resultatet och hoppas att våra trogna läsare inte blir alltför upprörda. Vi funderade på att lägga ut en enkät för att få reda på vad ni tyckte, men antog att ni har bättre saker att göra med er tid. Som att
läsa Hazzans nya artikel, till exempel!)
Relaterad artikel:
Nog var dom roligare förr
2008-06-06, Anders Lindahl Nationaldag, vem bryr sig? Men att det är 64 år sedan Dagen D, det är en annan femma. Ett sätt att uppmärksamma detta är förstås att titta på
Rädda menige Ryan, men det allra bästa valet är kanske
Den längsta dagen.
Dagen D i korthet
2008-05-01
I den kommande filmatiseringen av "The Hobbit", som regisseras av
Guillermo del Toro, kommer Ian McKellen att ta på sig trollkarlsmössan igen. Det har nu nämligen bekräftats att McKellen tackat ja till rollen. Peter Jackson är också med på ett hörn som exekutiv producent.
Filmerna om Bilbo och ringen beräknas ha premiär 2010 och 2011.
Läs mer på Theonering.netRelaterat tema:
Tema: Sagan om ringen
2008-04-10, Anders Lindahl Efter att ha lovat att sluta göra film ifall en miljon människor skriver under en online-petition i ärendet går nu tyske regissören
Uwe Boll på offensiven, 2008-style!
I ett uttalande på YouTube som håller ungefär samma dramaturgiska och tekniska klass som hans långfilmer ger han svar på tal, och passar på att smäda Eli Roth, George Clooney och Michael Bay. Känsliga läsare varnas, han svär och har sig... Och dessutom kallar han sig ett geni, vilket kan åsamka en kortslutning i ens logiska fakulteter.
Uwe Boll på YouTube
2008-04-06, Anders Lindahl
Charlton Heston, en av Hollywoods riktiga legender, avled lördagen den 5:e april. Heston, som gjorde sig känd både för bibliska epos, storfilmer i svunnen tid och kultiga scifi-filmer, blev 84 år gammal.
Heston i urval:
Ben-hur
El Cid
The Omega Man
En djävulsk fälla
Läs mer om Heston i Hazzans artikel "Legenderna".
Relaterad artikel:
Legenderna
2008-02-08Knappa tvååringen biotider.se har tyvärr redan tvingats upphöra med sin verksamhet. Anledningen är, enligt ett uttalande på sajten, meningsskiljaktigheter med SF Bio gällande tillgång till information om visningar.
Det är bara att beklaga att en pigg och välgjord sajt nu försvinner från nätet eller i bästa fall lever kvar i en "kraftigt nedbantad tappning". Förhoppningsvis blir det snart nya webbprojekt från teamet.
biotider.se
2008-01-10Japp, idag släpps programmet för 31:a upplagan av Nordens största filmfestival. Biljetter kan man köpa redan nu om man är medlem, annars får man ge sig till tåls till på lördag den 12:e.
Årets land i fokus är Mexiko och en del andra nyheter av både webbmässig och vanlig karaktär utlovas.
GIFF:s officiella webbplats
2007-11-08Kompositören Howard Shore, mest känd för att ha komponerat musiken till "Lord of the Rings"-trilogin, kommer till Stockholm under festivalen för att framföra musiken till "Eastern Promises" men också för att dela ut Best Music Award till någon av filmerna i tävlingstävlingssektionen Stockholm XVIII Competition.
Festivalen håller på 15 - 25 november.
Stockholms filmfestivals hemsidaRelaterat tema:
Tema: Stockholms filmfestival 2007
2007-07-30
Ingmar Bergman avled på måndagsmorgonen vid en ålder av 89 år.
Bergman har alltsedan manusdebuten med Alf Sjöbergs "Hets" 1944 haft en helt unik position inom den svenska filmen, både på gott och på ont förvisso, och få regissörer i filmhistorien har väl lämnat efter sig så många mästerliga verk som just Bergman, som
Sommarnattens leende,
Vargtimmen och
Smultronstället för att bara nämna just de få filmer vi hittills har hunnit skriva om.
Men mästerverk består ju även efter att mästaren själv har försvunnit och vi kommer få anledning att återkomma till Ingmar Bergmans filmer många gånger framöver.
<< Tidigare 10 Nästa 10 >>