Blogg / Nyhetsarkiv
<< Tidigare 10 Nästa 10 >>
2009-02-09, Johan Lindahl Den internationella prisjägarsäsongen för filmer är alltså igång och några titlar har en förmåga att finnas med överallt. Senast är det brittiska filmindustrin som tyckt till och på sin BAFTA-gala utsett ”Slumdog Millionaire” till 2008 års bästa film alla kategorier, i konkurrens med bland andra ”Benjamin Buttons otroliga liv”. Danny Boyles indiska äventyr belönades med en handfull priser totalt, som foto, regi och filmmusik. Däremot, intressant nog, fick den stryk i klassen ”Outstanding British film of the year”. Den pokalen hamnade i stället hos dokumentären ”Man on Wire” (som tyvärr tillhörde den ansenliga grupp filmer undertecknad inte hann med att se på Göteborgs filmfestival nyligen). Syna gärna listan själva och jämför med de nominerade till Oscar-galan i slutet av månaden.
Belönade av britternaRelaterad film:
Slumdog Millionaire
2009-02-09, Johan Lindahl Strax efter att jag snott ihop den förra lilla faktafokuserade bloggen upptäckte jag att den brittiska BAFTA-galan faktiskt sändes i efterhand på en kanal som jag faktiskt hittar via min nyinstallerade digitalbox. Och det vore ju inte rättvist att lämna ämnet utan att skriva några rader om Terry Gilliams hederspris.
- Beklagar Terry, din värsta mardröm är här. Du är nu en del av etablissemanget, hälsade prisutdelaren Jonathan Pryce.
Regissör Gilliam själv tackade bland annat sin familj som tydligen får stå ut med en del. ”A living hell” när han arbetar - och ännu värre när han inte gör det...ungefär. Vilka anledningar finns att ge honom ett hederspris förresten? Tja, till att börja med var han ju inblandad i Monty Python och några av deras långfilmer har vi recenserat här på russin. Så även ”The Fisher King”, ”Tideland” och ”Baron Münchausens äventyr”. Däremot är ”De tolv apornas armé” och inte minst ”Brazil” än så länge två av de mer besvärande recensionsluckorna vi helst inte vill påminna om förrän de rättats till - vilket kan hända vilket år som helst nu. Stay tuned.
Relaterad film:
Fisher King
2009-01-26, Anders Lindahl Såg just, av någon anledning, "Saw III". De är så dumma så jag skyndar mig inte direkt till bion eller dvd-hökaren...
I alla fall: jag insåg plötsligt vilken genre, utöver erotiken förstås, som kommer bli först med att utnyttja den nya teknologin när känselfilmen dyker upp. Ni vet, när man pluggar in en kontakt i nacken och faktiskt känner vad personerna i filmen känner. Det är förstås den så kallade "tortyrporren" som kommer anamma möjligheterna. Då kommer allt det där snacket om att "våga se en skräckis" få en annan dimension.
"Har du känt Saw XXIIII? Värsta film jag känt!!"
"Ja, snackar du eller!? Och min date, hon bara svimma direkt!"
Relaterad film:
Saw III
2009-01-23
Ja, idag drar Göteborg International Film Festival igång. Nu med det nya namnet kommer väl för övrigt ingen längre anklaga dem för särskrivning. "International" är liksom en klar ledtråd om att hela namnet är på det engelska språket.
På sedvanligt manér ämnar vi samla våra festivalrelaterade recensioner i ett tema. Här finns i skrivande stund en liten samling tips på filmer vi redan skrivit om - utöver den svenska retron finns här ett par sevärda dokumentärer.
Relaterat tema:
Tema: GIFF2009
2009-01-22, Anders Lindahl I dessa tider av priser och nomineringar är det förstås också dags för The Golden Raspberry Award foundation att presentera sin lista, som alltså gäller vilka filmer som har möjligheten att vinna priser för årets sämsta insatser inom filmen - så kallade Razzies.
I kategorin Sämsta Film hittar vi både stora namn som Shyamalan ("The Happening") och Mike Myers ("The Guru") och ganska väntade offer som Paris Hilton-producerade "The Hottie and the Nottie" och inte mindre än två filmer från Det Nya Dåliga Parodi-gänget som 2008 gav oss "Meet the Spartans" och "Disaster Movie".
Uwe Bolls "In the Name of The King" drog in cirka 5 miljoner på bio med en 60-miljonersbudget och "regissören" har därför nominerats till en special-Razzie för "Worst Career Achievement". Sedan misstänker man väl att bioduken inte är Bolls främsta inkomstkälla. "In the Name of the King" kommer säkert lura till sig en del DVD-hyrare och andra inte ont anande hemkonsumenter.
Den 21:a februari delas priserna ut i Barnsdall Gallery Theatre i Hollywood.
www.razzies.com
2009-01-22, Johan Lindahl Idag har resultatet av första ronden avslöjats - vilka filmer som faktiskt nominerats till Oscar-statyetter. En Sverige-aktuell film som har chans på ett par sådana är ”Benjamin Buttons otroliga liv”. Bästa film, bästa manliga huvudroll, bästa kvinnliga biroll och ytterligare tio priser kan gå deras väg i bästa fall. Inte illa! Därutöver finns flera skapelser som visas under Göteborgs filmfestival nästa vecka med i leken: ”Milk”, ”Frost/Nixon”, ”Slumdog Millionaire”, ”The Visitor” och ”Revolutionary Road” är några prestigeprojekt som kan belönas framöver. Den israeliska ”Waltz With Bashir” kan få en Oscar för bästa film på utländskt språk, till skillnad från svenska kandidaten ”Maria Larssons eviga ögonblick” (som vi lite pinsamt nog inte recenserat på russin). Men, tja, skulle inte svenska Oscar-juryn ha satsat på ”Låt den rätte komma in” i stället? Besvikelse kan förmodligen också skönjas i ”The Dark Knight”-lägret. Heath Ledger nominerades visserligen postumt, men något pris för bästa film kommer de inte att få. Synd på så rara explosioner. 22 februari avhandlas själva utdelningen; snabbt, smidigt och utan krusiduller som vanligt, kan man anta...
Hela listan kan läsas exempelvis här:Relaterad film:
Benjamin Buttons otroliga liv
2009-01-16, Anders Lindahl Ricardo Montalban, den förste mexikanske skådespelare som nådde stjärnstatus i filmens USA, har avlidit vid 88 års ålder. För många var han kanske främst känd som den ondskefulle Khan i "Star Trek", först i serien, sedan i film nummer två. Ni vet, han som får kapten Kirk att i vredesmod och desperation skrika "Khaaaaan!".
Läs mer om Montalban i Hazzans "Legenderna".
Relaterad artikel:
Legenderna
2009-01-14, Anders Lindahl Lite om Guldbaggarna borde väl ha sagts redan igår, men om inte ens SFI själva lyckats publicera vinnarlistan än kanske man inte ska känna sig alltför sent ute.
Det blev alltså Troells "Maria Larssons eviga ögonblick" som vann Bästa Film-baggen. Vem hade trott det? Förutom alla, då... Bästa manliga och kvinnliga huvudroll hamnade också i den filmens pott, för Mikael Persbrandts och Maria Heiskanens insatser.
Den andra bjässen, "Låt den rätte komma in", fick 'nöja sig' med baggar för bästa manus, foto, ett par 'särskilda insatser' och inte minst regin (signerad Tomas Alfredson). Inte så illa det heller.
Ang Lees "Lust, Caution" ansågs vara bästa utländska film.
Biopubliken, slutligen, tyckte dock att "Arn – Riket vid vägens slut" var årets bästa film.
Hela listan hos Filmdelta.seRelaterad film:
Låt den rätte komma in
2009-01-09Nu kan man ta del av programmet för kommande GIFF - Göteborg International Film Festival, ni vet- online på internet-webben.
Klicka bara på hyperlänken nedan med pekdonet!
www.filmfestival.org
2009-01-08, Johan Hultgren Är det ett tecken på att man är för gammal när dvd-samlingen tar allt för stor plats och man tar det stora beslutet att köpa specialplastfickor och stuva in hela samlingen i pärmar i bokhyllan istället för att låta samlingen skina med all sin glans? Eller är man kanske rentav rätt smart när man platssparar på det här viset?
Det känns i alla fall rätt vemodigt och någonstans gör det lite ont att inte kunna se hela sin samling under varje timme i lägenheten. Jag fäller en tår av saknad och hoppas att det sparade utrymmet kan ge plats åt något som verkligen betyder något - som till exempel Blu-ray filmer :)
<< Tidigare 10 Nästa 10 >>